AKCIJOS: Rodyti akcijas TAIP NE Paspaudus šį mygtuką galite išjungti arba įjungti akcijų ingredientams rodymą
INGREDIENTAI: 100 gramų mėlynių (naudojau šaldytas, arba tinka 200-250 g mėlynių uogienės)
0.5 litro vandens
1 šaukštas acto 9%
Paruošimo būdas: Paruošimo laikas: Apie 20 min.
1.
Mėlynes rankiniu elektriniu trintuvu (blenderiu) sutryniau su vandeniu. Galima ir netrinti, bet taip spalva išsiskiria greičiau.
2.
Supyliau į puodą (naudojau nerūdijančio plieno, kad neįgautų spalvos), užvirinau, o tada puodą uždengiau, ugnį sumažinau ir pakaitinau kokias 5 minutes. Gautas mėlynių reikalas buvo labai tamsus, beveik juodas. Jeigu būtų šviesesnis, tada arba įdėkite dar šiek tiek mėlynių, arba ilgiau pavirkite. Tada nuovirą perkošiau per sietelį ir atvėsinau. Perkošus margučių spalva būna vientisesnė, o jeigu mėlynes paliksite nekoštas, jos ant margučių paliks savo rašto, tad galite rinktis, kaip labiau norite. Arba dalį margučių ruošti vienokių, dalį kitokių.
3.
Į atvėsusį mėlynių dažą įmaišiau actą ir užpyliau vienu sluoksniu sudėtus kiaušinius (naudojau baltu lukštu), jog visiškai apsemtų. Žiūrėkite, kad kiaušiniai nesiliestų vienas su kitu bei nesiliestų prie indo sienelių, nes tada nusidažys tolygiau. Jeigu jie labai slidinėja inde, galite daryti taip - inde paklokite popierinį rankšluostį, ant jo sudėkite kiaušinius ir tada atsargiai užpilkite dažus.
4.
Kiek laiko laikyti kiaušinius dažuose, čia jau skonio reikalas. Dažant šaldytomis miško mėlynėmis, lengvą pastelinę melsvą spalvą jos man suteikė jau po pusvalandžio. Nuotraukoje pavaizduoti kiaušiniai buvo laikyti apie 3 valandas, bet tikslus laikas labai priklausys nuo pačių kiaušinių (vienų lukštas būna storesnis, kitų plonesnis, lukštas kartais turi savo atspalvį) ir nuo dažo siprumo. Tiesiog kas valandą galite vis užmesti akį, kokią spalvą margutis įgavo ir, kai ji patiks, ištraukite. Taip pat galite vienus margučius dažuose laikyti trumpiau, kitus ilgiau, taip iš to paties dažo turėsite skirtingų atspalvių kiaušinių. O mėlynių daže palaikius per naktį kiaušiniai įgaus labai sodrią, beveik juodą spalvą (jeigu per naktį palaikysite kiaušinius rudu lukštu, spalva bus dar tamsesnė, man ji buvo tokia juoda su lengvu žalsvu atspalviu).
5.
Iš mėlynių dažų ištrauktų margučių jokiu būdu neplaukite ir nešluostykite! Juos atsargiai sudėkite ant popierinių ranšluostėlių ir leiskite natūraliai nudžiūti. Taip spalva įsigers į lukštą ir užsifiksuos. Nudžiūvusius margučius galite švelniai pablizginti truputyje aliejaus suvilgyta medžiagos ar popierinio ranšluosčio skiautele, taip jie įgaus dailaus blizgesio ir spalva dar labiau išryškės. Tik blizginimui nenaudokite kokosų aliejaus, nes jis suteikia balzganumo.
6.
Dar keli praktiniai pastebėjimai: • žinoma, ryškiausią spalvą išgausite dažydami kiaušinius baltu lukštu ir nuotraukose būtent tokie ir yra. Tačiau nebijokite paeksperimentuoti ir su rudo lukšto kiaušiniais. Palaikyti mėlynių daže per naktį jie man įgavo visai smagią sodrią juodą spalvą. • pačią gražiausią, sodriausią mėlyną spalvą man suteikė tiek šaldytos miško mėlynės, tiek naminė mėlynių uogienė ir iš jų pagamintas dažas įsigerdavo gana greitai (per 2-3 valandas). • nežinau kodėl, bet uogienė iš prekybos centro atspalvį suteikė šiek tiek kitokį, labiau violetišką ir margučius daže reikėjo laikyti ilgiau, bent 6 valandas. Jie irgi pavyko dailūs ir spalvingi, tiesiog truputį kitokie. • pirktines uogienes bandžiau dvi - ėmiau brangesnę lietuvišką Kėdainių fabriko, kurios sudėtyje tik mėlynės ir cukrus, bei pigesnę Maxima Favorit prekės ženklo. Spalvą abi suteikė panašią (tą kiek labiau violetišką), tik iškilo niuansas - pagaminus dažą iš Kėdainių uogienės, margučiai joje nenorėjo panirti, t.y. kilo į paviršių. Iš pradžių išsigandau, kad galbūt kiaušiniai sugedę, bet užpylus iš miško mėlynių gamintu dažu jie paniro sėkmingai. Galbūt taip buvo dėl didesnio cukraus kiekio toje uogienėje, nesu tikra. • jeigu pirktinės uogienės sudėtyje matysite tirštiklius (pvz. pektiną), nieko tokio. Iš tokių uogienių pagamintas dažas tiesiog truputį labiau “apvels“ mirkstančius margučius, bet išgriebę juos tiesiog švelniai “apglostykite“ popierine servetėle. Tik jokiu būdu margučių neplaukite, nes galite nuplauti ir dažo plėvelę. • jeigu rinksitės pirktinę uogienę, patikrinkite sudėtį ir rinkitės tą, kurioje didesnis uogų procentas, tokios uogienės pakaks mažiau. • margučių mirkymui dažuose man labiausiai pasiteisino permatomi stikliniai indai (pvz. stiklainiukai, stiklinė kepimo forma ir pan.), nes į juos spalva neįsigerdavo.
7.
Spalvingų ir kūrybingų jums švenčių!